Prvý ročník pretekov

Už od minulého roka sa plánovali tieto, pre naše okolie, veľmi zaujímavé a atraktívne preteky. Organizátori sa inšpirovali aj súťažou v Levkuške, kde miestni rybári o svoj revír dbajú a časť výťažku z pretekov venujú na zarybnenie. Podobná idea stála pri zrode Teplického kapra. Na jeseň sa vykonalo prvé zarybnenie revíru Gemerské Teplice v blízkosti Jelšavy. Boli to najmä ryby okolo 70 cm, čo je na pomery miestnej organizácie už slušná ryba.    

Začiatkom roka boli známe propozície súťaže a už v priebehu pár dní bola štartovacia listina naplnená osemnástimi tímami, prevažne rybármi z nášho okresu, ale našlo sa aj niekoľko cezpoľných. Z pozície nestranného pozorovateľa bolo zaujímavé sledovať "hecovačky" jednotlivých družstiev. Všetci sa veľmi tešili na prvé "veľké" preteky konané na miestnej vode. Rybári spriadali plány, taktiku, rozmýšľali nad nástrahami a vnadením. 

Žreb je neúprosný

V piatok ráno, šiesteho mája, sme sa všetci stretli na brehu jazera, kde sa konalo žrebovanie. Ako býva zvykom, najprv sa žrebovalo poradie v akom sa bude nasledovne žrebovať výber lovného miesta. Žrebovanie prebehlo v blízkosti hlavného stanu, kde boli sústredení organizátori, rozhodcovia, čapovalo sa pivo a varil guláš. Niektorí rybári boli s výberom lovných miest spokojní, iní menej, ale žreb je neúprosný. Začiatok pretekov bol naplánovaný na 10. hodinu a oznámený klaksónom, po ktorom leteli do vody prvé montáže a rakety s krmivom. Prvú rybu sa podarilo uloviť domácemu družstvu CT Supy, zdravý lysec zabral Erikovi Jankovičovi. Postupne sa takmer každému tímu darilo zdolávať menšie, alebo väčšie kapry. Súboje sa odohrávali do polnoci, keď museli montáže z vody von. Nasledujúci deň bol lov povolený od štvrtej hodiny rannej. Uznanie patrí usporiadateľom za servírovanie raňajok pre každý tím takmer až do postele.

CT Karavan víťazom pretekov

Pretrvávajúci vietor, ktorý znepríjemňoval nahadzovanie aj poriadne zahýbal s aktivitou rýb. Na prvom mieste sa tak s poriadnym náskokom ocitol CT Karavan, ktorý lovil pri hrádzi, na mieste oproti hlavnému štábu. Možno i táto zmena počasia mala vplyv na výsledky inak skúsených pretekárov z tímu Garantbaits, ako aj miestnych borcov. Nedeľné ráno bolo po veternom dni o dosť pokojnejšie. Lovilo sa do dvanástej hodiny, keď sa zvukovým znamením súťaž ukončila. Družstvá zbalili náčinie, vyčistili svoje lovné miesta a o 13. hodine nasledovalo vyhodnotenie. Prvé miesto obsadil tím CT Karavan (Ján Ferdinand, Ladislav Benyus), ktorý svoje skóre udržal takmer od začiatku pretekov. Pred druhými v poradí mali náskok neuveriteľných 86 kg. Celkovo ulovili 56 bodovaných rýb. Druhý tím na "bedni" boli chlapi z "Pára z navijáku" (Miloslav Král, Michal Hudák). Chalani si svojou bojovnosťou a zápalom zaslúžia obdiv. Ulovili viac ako 74 kg bodovaných rýb. Na treťom mieste skončili skúsení rybári a pretekári z CT Orthodox Carp (Milan Nandráži ml., Jaroslav Šafárik); celková hmotnosť ich ulovených rýb atakovala 60 kg hranicu. Cenu za najťažšieho kapra pretekov si prevzal Kimot Team; 89 cm kapor vážil 11,25 kg. Najväčší ulovený amur vážil takmer 2,5 kg a meral 61 cm. V revíri sa však nachádzajú aj oveľa väčšie kusy, ale ich aktivita bola počas pretekov slabšia.

Budeme sa tešiť na ďalšie ročníky 

Po vyhodnotení nasledovala tombola. Lístky si počas celého trvania pretekov mohli zakúpiť nielen súťažiaci, ale i široká verejnosť. Pekné a praktické ceny vyčarili úsmev na tvárach mnohých zúčastnených. Za ne, ale aj za venovanie vecných cien do súťaže chcem na tomto mieste poďakovať sponzorom, bez ktorých by súťaž nemala takú úroveň, akú mala. V prvom rade však musíme všetci poďakovať organizačnému štábu na čele s MUDr. Milanom Nandrážim, ktorý celú akciu zastrešil a bol "duchovným otcom" prvého ročníka Teplického kapra.Verím, že preteky ešte zvýšia svoju úroveň a budeme sa tešiť na ďalšie ročníky v peknom prostredí Revúckej vrchoviny. Dúfam, že súťaž splnila aj akýsi výchovný charakter a pekne zarybnenú vodu ubránime pred pytliakmi, ale aj niektorými členmi z vlastných radov. Na záver si dovolím citovať slová najstaršieho zúčastneného pretekára a bývalého predsedu Mo SRZ Jelšava, p. Raffaya - "Teplickému kaprovi nazdar..."

zdroj: Andrej Lábaj - Slovenský Rybár