Tretí ročník pretekov

Začiatkom mája sa na VN Gemerské Teplice konal už tretí ročník pretekov s názvom "Teplický kapor". Po úspešných dvoch ročníkov sme boli zvedaví, čo nové pre nás organizátori pripravili a ako je voda zarybnená, pretože z výťažkov oboch minulých pretekov sa jazero obohatilo o veľmi peknú obsádku kapra.

Stabilné a veľmi teplé počasie dávalo tušiť, že nič extrémne sa počas troch dní neudeje. Žrebovanie prebehlo v piatok, 4. mája v dopoludňajších hodinách. Procedúra prebehla rýchlo, všetci zúčastnení mali s pretekaním a žrebovaním dostatočné skúsenosti, takže nebolo s čím otáľať. Zmien, oproti predchádzajúcim ročníkom, bolo iba zopár. Jazero bolo rozdelené na dva sektory (A a B), takže súťažiaci sa mohli okrem hlavných výhier popasovať aj s víťazstvami v oboch sektoroch. 

A kaprárska horúčka sa mohla začať

Okrem toho sa bojovalo aj o prvú rybu nad 70 cm, nad 80 cm, o tri, súčtom najťažšie ryby a najväčšiu ulovenú rybu. Pravidlá boli spomenuté aj v príhovore hlavného organizátora MUDr. Milana Nandrážiho a predsedu MO SRZ Jelšava, Ivana Pašiaka. Dvadsať tímov sa pobralo na svoje vyžrebované "štandy" a kaprárska horúčka sa mohla začať.Piatkový deň bol, čo sa týka rybolovu relatívne slabý, ryba bola po počiatočnom masívnom vnadení dosť poplašená, zábery sme zaznamenali iba kde­‑tu. Avšak krátko po odštartovaní si prvou rybou nad 70 cm zaknihovali ocenenie chalani z tímu Orthodox v zložení Milan Nandráži ml. a Jaroslav Šafárik. Po niekoľkých záberoch od nebodovanej ryby prišla pekná jazda a na podložke nám zapózoval 74 cm šupináč v dobrej kondícii. Tím Orthodox sa držal predbežne na prvej priečke až do polnoci prvého dňa s počtom 9 ks, spolu s 28 kg kapra. Pod nimi sa držal CT Klenovec (14,59 kg) a CT Bobo s 13,93 kg. Podľa predpovede počasia sme všetci vedeli, že príde vietor, nikto však netušil, akým smerom bude nakoniec fúkať a v akej sile sa predvedie.

Sobotný deň všetkým ukázal vietor v jeho najčistejšej podobe. Z tejto situácie začal ťažiť najmä prvý tím loviaci na južnej strane jazera, najbližšie pri hrádzi. "Julkovcom" sa ryba rozbehla od rána a razom sa vyšvihli na tretie predbežné miesto. Klenovčania postúpili na prvé miesto, pretože úspešne odchytávali ryby "sfukujúce" smerom k hrádzi. Orthodox sa posunul na druhú priečku. Veľmi silné nárazy vetra komplikovali aj prácu na brehu. Váženie rýb robilo rozhodcom obrovské problémy, vážiace saky sa hompáľali a menili naskakujúce čísla na displeji vá

Prekvapenie v pozitívnom i negatívnom zmysle

Počas sobotného dňa sa nachytalo najviac rýb, podarila sa aj prvá ryba nad 80 cm ulovená No Respect Kimot Team­‑om Východ. "Východniari" si touto rybou vylepšili skóre a v tabuľke sa ocitli na treťom mieste. CT Klenovec sa nekompromisne držal na prvom mieste, v sobotu nachytali neuveriteľných 34 kusov bodovaných rýb. Zaujímavá situácia sa odohrala na mieste 18 B, z ktorého minulý rok vzišli víťazi, tento rok sa tu ulovila iba jedna bodovaná ryba!Nedeľné ráno bolo pre mnohé tímy prekvapením v pozitívnom i negatívnom zmysle. Mnohým pretekárom sa ryba veľmi pekne "rozbehla" ihneď po štarte o 4. hodine, niektorí nemali v nedeľu už ani záber od bodovanej ryby. CT Julkovci tak zbierali body a v rýchlom slede zdolali 4 veľmi pekné ryby, ktoré ich pevne usadili na predbežnom druhom mieste. Na plné obrátky pracovali aj ostatné tímy a nedeľné doobedie prinieslo súboje, najmä medzi tímami United Carp Team, No respect Kimot Team, pekne sa rozbehli aj GS Carp Team. CT Klenovec nelovil tie najväčšie ryby, ale pekné čísla robili kapríkmi od 46 do 57 cm. Otravný, ale veľmi prospešný vietor sa nakoniec umúdril a pred záverom iba príjemne osviežoval unavených pretekárov i ostatných zúčastnených. 

Víťaz ulovil spolu 143,62 kg bodovaných rýb

O dvanástej hodine bol tretí ročník Teplického kapra ukončený. Nikto (okrem kompetentných) nevedel, ako to celé dopadlo a ako zamiešali kartami rôznorodé nedeľné úlovky. Po spočítaní nestálo nič v ceste vyhláseniu výsledkov. Podľa očakávaní sa na prvom mieste umiestnil CT Klenovec s krásnym počtom 54 kusov bodovaných rýb. Z tohto celkového počtu ulovili "iba" 5 kaprov nad 70 cm, ale víťazstvo si vydobyli veľkým počtom menšej bodovanej ryby. Spolu ulovili 143,62 kg. Na druhom mieste sa umiestnil CT Julkovci s 20 kusmi rýb s hmotnosťou 92,51 kg. Tretie miesto získali "nováčikovia" na týchto pretekoch: No Respect Kimot Team Východ. Ulovili 14 bodovaných rýb, ale takmer všetky z nich boli z kategórie "krajšie" s priemernou dĺžkou 64 cm a hmotnosťou 4,84 kg. Spolu ulovili 67,75 kg. Víťazom sektora A sa stal No Respect Kimot Team, pre ktorých to bola po minuloročnom triumfe aspoň čiastočná satisfakcia, víťazstvo sektora B patrí skúsenému United Carp Teamu. Tretí ročník bol zatiaľ asi najzaujímavejší. Prvý ročník bol takisto poznačený vetrom, avšak chytalo sa iba na jednom konci jazera, pri hrádzi. V druhom ročníku to bol presne opačne. Bezvetrie a ryba natlačená v plytkej vode dala šancu iba tímom v okruhu týchto "hot spotov". Tento rok bol oveľa produktívnejší, čo sa týka lovu na celej ploche jazera. Pochytalo sa množstvo veľmi pekných rýb. Pretekári boli určite spokojní a v kútiku duše aj hrdí, pretože aj oni mohli za to, že je voda takto pekne zarybnená a mohli sa športovo vyžiť. Výťažok zo štartovných z minulých ročníkov bolo veľmi pekne vidieť. Veríme, že sa z "Teplice" stane klenot a športovo sa k obsádke nebudú správať rybári iba na tomto podujatí.

V závere je potrebné poďakovať generálnemu sponzorovi, firme Moss, ktorá zabezpečila množstvo pekných a hodnotných cien, firmám Orthodox Carp a Garant baits, ktorí sponzorovali ceny pre víťazov sektorov, ako aj firmám Lastia, Squid Baits, No Respect Kimot, Nikl a Mikbaits, ktorí sponzorovali ostatné ceny.

zdroj: Andrej Lábaj - Slovenský Rybár


CELKOVÉ VÝSLEDKY PRETEKOV:


1. CT KLENOVEC (Kováč Milan, Hruška Maroš)                                      (14 A)   54 ks   143,62 kg

2. CT JULKOVCI (Šestina Jaroslav, Hrbál Dávid)                                    (9 A)    20 ks     92,51 kg

3. NO RESPECT KIMOT VÝCHOD (Šoganič Martin, Kolesár Martin)    (3 A)     14 ks     67,75 kg 

4. UNITED CARP TEAM (Gášpár Alexander, Juhász Zoltán)                     (19 B)     19 ks    63,35 kg

5. NO RESPECT KIMOT (Kasáč Ján, Gracza Tomáš)                                 (13 A)    20 ks    62,39 kg

6. ELITE CARP TEAM (Ligárt Ivan, Vološin Pavol)                                      (12 A)    20 ks    54,36 kg

7. ORTHODOX CARP (Nandráži Milan ml., Šafárik Jaroslav)                      (8 B)    25 ks      51,11 kg

8. CT MAMUTY (Krochmal Alexander, Pletka Peter)                                 (20 B)    12 ks     49,73 kg

9. GS CARP TEAM (Szabó Dózsa Marek, Gallo Juraj)                                (15 B)    17 ks    42,26 kg

10. CT KEXOVCI (Reken Jaroslav, Reken Maroš)                                         (4 A)    12 ks     37,69 kg

11. DELPHIN TEAM (Rus Marko, Hudák Michal)                                           (10 A)   14 ks      37,30 kg

12. CT BAGO (Badín Roman, Badín Jaroslav)                                               (2 A)    11 ks     33,85 kg

13. CT RV 73 (Lapšanský Gabriel, Čapo Miloš)                                            (16 B)   10 ks    33,72 kg

14. CT BOBO (Lisoň Róbert, Lisoň Róbert ml.)                                              (1 A)     7 ks     25,96 kg

15. FUNKY FISH LUČENEC (Tóth Peter, Ďalog Ondrej)                               (11 A)     4 ks     14,48 kg

16. STARBAITS SK (Sihelský Ľuboš st., Sihelský Ľuboš ml.)                        (17 B)    5 ks     12,05 kg

17. EXTREME CARP GEM. HÔRKA (Kerepesi Attila, Ronyecz Erich)            (7 B)     5 ks      9,92 kg

18. CT KIŠKO (Kovács Tibor, Kiss František)                                                 (6 B)     2 ks      9,83 kg

19. Z&J TEAM TORNAĽA (Švihla Jozef, Bartók Zoltán)                                (5 B)     3 ks      5,76 kg

20. JJ CARP TEAM (Forgáč Ján, Ilašenko Jakub)                                       (18 B)     1 ks       5,16 kg


VÍŤAZ SEKTORA A - NO RESPECT KIMOT                                                                      62,39 kg

VÍŤAZ SEKTORA B - UNITED CARP TEAM                                                                      63,35 kg

NAJVÄČŠIA RYBA - CT RV 73                                                                   kapor 11,47 kg / 90 cm

1. RYBA NAD 70cm - ORTHODOX CARP                                                                             74 cm

1. RYBA NAD 80cm - NO RESPECT KIMOT TEAM VÝCHOD                                             85 cm

3 NAJVÄČŠIE RYBY - CT JULKOVCI                                                                                26,62 kg


Priebežné poradie podľa dní:

Fotogaléria: