Druhý ročník pretekov

Minuloročné preteky Teplický kapor nasadili latku dosť vysoko, a tak bola realizácia ďalších pretekov viac-menej jasná. Už začiatkom roka sa zaplnila štartovacia listina 20 dvojčlennými tímami, zväčša z okolia Revúcej.

Termín bol veľmi podobný tomu minuloročnému, tentoraz pripadli preteky na 5. - 7. máj. Výťažok z predošlých pretekov sa použil na zarybnenie, pekné kapry boli do revíru vysadené už na jeseň, druhá časť zarybnenia prebehla na jar. Vo vode sa tak ocitli ryby rôznych hmotnostných kategórií, od menších kapríkov, cez K3, až po trofejné ryby 12 a viac kilogramov. Všetci súťažiaci sa už nemohli dočkať prvého májového víkendu. Štartovacia listina bola dosť podobná tej vlaňajšej, avšak došlo k výrazným zmenám v obsadení tímov. Žartovne sa pretekári doberali, že boli draftovaní a podobne. Pretekanie sa teda začalo už pred samotnou súťažou a to v skladaní toho "naj" tímu.

Tempo chalanov bolo vražedné!

Predpoveď počasia nebola vôbec príjemná. Hrozil vytrvalý dážď, nižšie teploty. Toto všetko malo strpčiť zápolenie na brehu Jelšavskej Teplice. Žrebovanie bolo preto urýchlené, aby pekné počasie rybári využili na prípravu lovných miest. Tí, ktorí si vyžrebovali miesta pri hrádzi s hlbšou vodou boli spokojní, pretože miesto minulý rok bodovalo a vytiahlo sa odtiaľto veľké množstvo rýb. Spokojní, ale aj nespokojní boli aj ostatní, ale to už k pretekom akosi patrí. Nakoniec sa ukázalo miesto pri hrádzi ako totálne "hluché", pretože všetky ryby boli koncentrované na opačnom konci jazera v plytkej vode. Iba pár desiatok minút po odtrúbení začiatku sa podaril prvý úlovok - pekný šupináč s hmotnosťou 8,3 kg. Ulovil ho Jaro Mikuda z tímu Adria­‑Korda. Táto ryba sa na dlhý čas stala jediným úlovkom tohto, inak skúseného kaprára. Úplne iné to bolo na mieste č. 18, kde bodoval tím No Respect Kimot Team. Určite k tomu prispelo aj použitie sofistikovaného vnadiaceho praku a "kimoťáci" ťahali rybu za rybou. Po počiatočných patáliách začala ryba nabiehať aj vedľajšiemu, domácemu tímu "Pára z navijáku". Dá sa povedať, že jedine tieto dve družstvá lovili v sektore úspešne. No Respect Kimot Team získaval neuveriteľný náskok a postupne sa aj tie úspešnejšie tímy začali lúčiť s pomyslením na prvé miesto. Tempo chalanov bolo vražedné! Prechovácie saky sa im plnili jedna radosť a rozhodcovia trávili pri vážení ich rýb niekoľko desiatok minút. Veľmi dobre sa darilo aj tímu CT Mikbaits, ktorého členovia lovili zhruba oproti dvom najúspešnejším tímom.

Museli bojovať aj s blatom

Piatok sa niesol v znamení pekného, slnečného a bezveterného počasia. Veľké množstvo tímov však nemalo ani záber! Boli to najmä spomínané družstvá pri hrádzi. Veľmi si priali, aby nastala zmena počasia a vietor im "nahnal" kapry do lovných miest. Nič však nenasvedčovalo tomu, že by sa tak malo stať. Druhý súťažný deň mierne zamiešal kartami a postupne začali kapry odchytávať aj tímy, ktoré dovtedy nemali ani ťuk. Na severozápadnom brehu jazera tak postupne začali v priečkach stúpať aj skúsené tímy ako Orthodox Carp, Garantbaits, či CT United Carp, ktorí popoludní ulovili aj najväčšieho kapra pretekov s hmotnosťou 11,5 kg. Bolo zaujímavé sledovať taktiky tímov. CT Klenovec napríklad upustili od hádzania smerom na voľnú vodu a montáže kládli sotva niekoľko centimetrov od brehu k trstinám. Odtiaľto potom úspešne odchytávali ryby a v priebežnom poradí sa dostali na tretie miesto! Sobotná večerná prehánka sa podpísala aj na aktivite rýb, najmä však na nálade niektorých družstiev, ktorí museli bojovať aj s blatom. Posledný deň pretekov bol už pod mrakom s niekoľkými drobnými prehánkami. Niektoré tímy dobiehali stratené body, boli však aj také, ktoré od piatkového rána nemali záber, alebo bodovanú rybu. Tímu "Pára z navijáku" začali do kŕmneho miesta na nabiehať síce pekné, ale nebodované karasy, a tak chlapci trochu znervózneli. Niekoľko bodovaných kaprov im však rýchlo vrátilo potrebné sebavedomie.

Suverénni "kimoťáci"

Na poludnie boli preteky ukončené. Teplický kapor 2017 nám všetkým ukázal, aká dokáže byť rybačka krásne nepredvídateľná a prečo ju všetci tak milujeme. To, čo platí dnes, nemusí platiť zajtra a náladové ryby, takisto ako vrtkavé počasie, dokážu meniť plány na brehu. Každopádne Teplického kapra 2017 vyhral skúsený No Respect Kimot Team s neuveriteľým náskokom a celkovým počtom 87 ks bodovanej ryby s hmotnosťou 230,66 kg! Niet sa čo čudovať, "kapitán" Ján Kasáč na Teplici týmto prvenstvom oslávil svoje sté kaprárske preteky. Svoje bohaté skúsenosti takto krásne zužitkoval. Odniesli si tak okrem zážitku aj 500 €, pekné poháre a vecné ceny od sponzorov. Na druhom mieste skončil tím "Pára z navijáku" s 24 rybami a 78,94 kg. Mišo "Plecho" Hudák tak obhájil svoje minuloročné druhé miesto a spolu s Markom Rusom bojovali do posledných síl. Získali 300 €, poháre a vecné ceny. Na tretie miesto sa tesne, ale predsa dostal CT Mikbaits s 18 rybami s celkovou hmotnosťou 64,43 kg. Rovnaký počet rýb sa podarilo zaknihovať aj štvrtému tímu, avšak s menšou celkovou hmotnosťou. Tretí v poradí si odniesli 200 €, poháre a vecné ceny. Ocenená bola aj prvá ryba pretekov ulovená už spomínaným Adria­‑Korda tímom. Po slávnostnom vyhodnotení nasledovala obľúbená tombola, do ktorej sa organizátorom podarilo nazbierať veľmi slušných 1000 €. To sa nám už nad hlavami čerti ženili a tri dni predpovedaná búrka sa vyšantila až v úplnom závere Teplického kapra 2017. Všetci veríme, že každému sa preteky páčili a stretneme sa o rok na ešte lepšom treťom ročníku. Záverom musím poďakovať organizátorom na čele s MUDr. Milanom Nandrážim, rozhodcom, ktorí na brehu jazera nachodili mnoho kilometrov a sponzorom. Vďaka patrí najmä Ing. Jánovi Molnárovi za jeho sponzoring pri nákupe kaprov, firme Moss, Nikl, Orthodox Carp, Lastia, Rybársky camp, No Respect Kimot, Arizona Carp, Pre kaprárov, OKfish.sk, mediálnej podpore magazínu Slovenský RYBÁR a iným.

zdroj: Andrej Lábaj - Slovenský Rybár


Poradie        Názov družstva a mená súťažiacich            Lovné miesto   Počet rýb     Hmotnosť

1. NO RESPECT KIMOT Team ( Kasáč Ján, Gracza Tomáš )          18                87            230,66kg

2. CT PARA Z NAVIJÁKU ( Rus Marko, Hudák Michal )                 19                24              78,94kg

3. CT MIKBAITS ( Pakes Jozef st., Pakes Dávid )                           8                 18               64,43kg

4. CT KLENOVEC ( Hruška Maroš, Kováč Milan )                          12                18               60,34kg

5. CT GARANT BAITS ( Ligárt Ivan, Vološin Pavol )                       4                 13               46,96kg

6. CT UNITED CARP ( Gášpár Alexander, Juhász Zoltán )            3                 9                 46,16kg

7. ORTHODOX CARP ( Nandráži Milan ml., Šafárik Jaroslav )       5                 13                35,15kg

8. VS CARP Team ( Vajda Zsolt, Szabó Dósza Marek )                 20               10               31,60kg

9. CT MAMUTY ( Krochmal Alexander, Král Miloslav )                    6                10                21,21kg

10. CT KISKO ( Kováč Tibor, Kiss František )                                   17                 2                14,76kg

11. ADRIA - KORDA Team ( Senko Ladislav, Mikuda Jaroslav )       15                3                12,00kg

12. CT KEXOVCI ( Reken Jaroslav, Reken Maroš )                          7                 1                  6,90kg

13. CT ADAMEC ( Adamec Patrik, Bačo Tibor )                              13                 2                6,52kg

14. CT JULKOVCI ( Šestina Jaroslav, Hrbál Dávid )                        10                 1                 4,59kg

15. EXTREM CARP Gem. Hôrka ( Kerepesi Atila, Ronyecz Erich )  9

16. AGROTRADE Team ( Szilárdy Patrik, Gono Miroslav )               14

17. CT IZOALL ( Lojkovič Ľubomír, Nosaľ Jozef )                             16

18. CT BOBO ( Lisoň Róbert st., Lisoň Róbert ml. )                          11

19. CT MIKBAITS Junior ( Pakes Jozef ml., Pakes Félix )                 2

20. Z&J TEAM Tornaľa ( Švihla Jozef, Bartók Zoltán )                     1


Najväčšia ryba: CT UNITED CARP ( Juhász Zoltán )  91cm 11,5kg